„Scoala cea mai buna este aceea in care inveti inainte de toate sa inveti – N.Iorga"

Cuvânt înainte....

Viziune

Colegiul Economic Administrativ Iasi reprezintă un furnizor de educaţie cu prestigiu înalt, dobândit prin activitatea sa de calitate într-un interval de 57 de ani, într-un punct strategic al regiunii nord-est. Noul context în care globalizarea ridică noi probleme statelor Uniunii Europene - reprezintă o bună oportunitate pentru cadrele didactice ale colegiului nostru, de a contribui specific la atingerea ţintei potrivit căreia fiecare individ să dobândească un set de competenţe cheie care să-l ajute să se adapteze la o lume care evoluează rapid, caracterizată printr-un nivel ridicat de interconexiune.
        Cadrele didactice ale Colegiului Economic Administrativ prezintă aptitudinile, voinţa şi calităţile necesare implicării în cadrul de acţiune comunitar, atât în contextual programului de lucru Educaţie şi Instruire 2010, cât şi în cel creat de programele comunitare în domeniul educaţiei şi instruirii astfel încât să participe concret la procesul de integrare europeană a societăţii româneşti; pot oferi servicii de instruire şi educaţie de înaltă calitate, şanse egale pentru toţi elevii, un mediu de avansată ţinută spirituală şi morală.
        Criza globală actuală arată necesitatea unei transformări interioare a omenirii, nevoia de a promova valori etice şi profunde, sensibilitate faţă de nevoile altora, acceptarea voluntară a simplităţii şi a conştiinţei acute a imperativelor economice.
        Elevii colegiului nostru vor avea mai mult de făcut decât să asigure funcţionarea sistemului economic la nivel, fie el local, regional, naţional sau internaţional – ei vor fi arhitecţi ai unei noi paradigme.

Misiune

Colegiul Economic Administrativ Iaşi are ca misiune realizarea la un înalt nivel de calitate a educaţiei şi instruirii în domenii specifice, în contextul actual, national şi european, răspunzând necesităţii de dezvoltare personală, cetăţenie activă, încadrare într-o societate bazată pe cunoaştere şi coeziune socială a individului – şi de progres a societăţii româneşti

blog colegiu

Conducerea colegiului:
        Director: prof.dr. Gabriela Tiplic

COLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV IASI :: Tel/Fax. +40 232.267.669 :: Email. colegiul_ec_adm@yahoo.com :: Adresa. Iasi, Str. Sarariei nr.35