Proiecte europene
Pentru moment această pagină se află în construcție, vă rugăm să reveniți

Pentru mai multe detalii și informații ne puteți contacta la numerele de telefon 0332.418.816 / 0232.216.450 / 0232.267.669
Vă mulțumim!

Timpul ramas pana la finalizarea paginii web al Colegiului Economic Administrativ Iași

Estimăm ca până la data de 29.12.2018 website-ul să fie actualizat cu toate informațiile.

zile

ore

minute

secunde

Proiecte europene

1. Leonardo da Vinci VETPRO - Interdisciplinaritate in invatamantul profesional si tehnic prin aplicarea strategiilor didactice inovative

Obiectivele specifice ale programului Leonardo da Vinci sunt:
- sprijinirea participantilor la formarea profesionala sau la alte activitati de formare, in vederea dobandirii de cunostinte, abilitati si calificari pentru facilitarea dezvoltarii personale, cresterea sanselor de angajare si participare pe piata muncii europene;
- sustinerea imbunatatirilor aduse calitatii si inovarii in sistemele, institutiile si practicile de formare profesionala;
- cresterea atractivitatii formarii profesionale si a mobilitatii pentru angajatori si persoane fizice si facilitarea mobilitatii persoanelor aflate pe piata muncii,

2. Scoala selectata ca Centru de excelenta in proiectul Inovatie si performanta in dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice din mediul urban

Axa Prioritara 1 - Educatia si formarea profesionala in sprijinul cresterii economice si dezvoltarii societatii bazate pe cunoastere,
Domeniul Major de Interventie 1.3 - Dezvoltarea resurselor umane in educatie si formare profesionala.
Cod contract: POSDRU/87/1.3/S/63122

Proiectul isi propune crearea unui context dedicat dezvoltarii profesionale a cadrelor didactice prin activitati de: formare profesionala, mentorat, cercetare-dezvoltare, dezbateri, ateliere de lucru, reflectie asupra carierei si sesiuni de evaluare a cadrelor didactice, pentru dezvoltarea competentelor necesare profesorului modern.

Proiectul este gandit special pentru cadrele didactice din mediul urban. Implementarea se face in 4 dintre marile centre urbane ale Romaniei: Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara si va fi dedicat personalului din scoli generale, licee si colegii tehnologice, licee si colegii teoretice.

Asumandu-si obiectivul suprem, acela de dezvoltare a cadrelor didactice, proiectul inglobeaza si ideea de a crea la nivel de capitale de judet - Centre de Dezvoltare a Carierei in Educatie (CDCE) - in cadrul scolilor selectate in proiect, care pot sa devina institutii certificate la nivel local.

3. Imbunatatirea calitatii educatiei si formarii profesionale prin retele parteneriale - finantat din fonduri nerambursabile in cadrul POS DRU Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 - 2013

Scoala participanta in reteaua 4 - din grupul tinta
Axa prioritara 1: Educatia si formarea profesionala in sprijinul cresterii economice si dezvoltarii societatii bazate pe cunoastere
Domeniul major de interventie 1.1: Acces la educatie si formare profesionala initiala de calitate
Numarul de identificare al contractului: POSDRU/85/1.1/S/57551

Obiectiv general: Imbunatatirea sistemului de educatie si formare profesionala initiala, prin dezvoltarea de instrumente si metodologii pentru implementarea Cadrului Comun European de Referinta pentru Asigurarea Calitatii in formare profesionala (EQARF) in invatamantul profesional si tehnic (IPT), utilizand retele parteneriale intre scoli.

4. Scoala pilot in Proiectul Salvati Copiii de Abandon si Neintegrare

Axa prioritara 2. Corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii
Domeniul major de interventie 2.2. Prevenirea si corectarea parasirii timpurii a scolii
Titlul proiectului: Salvati Copiii de Abandon si Neintegrare-SCAN
Cod Contract: POSDRU/91/2.2/S/61264

- Beneficiar: Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi
- Partener Transnational: Via University College Denmark
Obiectiv general prevenirea si diminuarea abandonului scolar prin actiuni de sustinere si formare a persoanelor implicate in proces: elevi, parinti, cadre didactice, comunitate, prin identificarea permanenta de noi sanse.