Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Evoluția rezultatelor obținute la examenul de bacalaureat, concursuri și olimpiade
2011-2019

Colegiul Economic Administrativ Iași

 

REZULTATE OBȚINUTE LA CONCURSURI ȘI OLIMPIADE ȘCOLARE ÎN ANUL ȘCOLAR 2018-2019

 

FAZA NATIONALA

RELIGIE

 

Nastasa Daniela Costina a XII a D-media 8,60-prof.Budeanu Asandulesei Maria

-Mentiune -Astefanoaiei Alexandra Emilia-a IX a C-prof.Budeanu Asandulesei Maria

 

DISCIPLINE DE SPECIALITATE

 

Concursul interjudetean pe teme economice „D.Rusu”

 

Contracte economice şi asigurări

-Contabilitate

Mentiune – Blaga M. Eduard Gabriel –  prof.Tauciuc Maria Luiza

-Economia intreprinderii

Premiul II-Turcanu Olivia-prof.Neacsu Borcan Alina

-Planificare operationala+Organizarea resurselor umane

 

Târguri ale firmelor de exercitiu

 

-Premiul I, elevul Moraru George la competitia  Virtual Busines Challenge,in cadrul Targului regional al firmelor de exercitiu  cu participare internationala , editia a VI a organizat de catre Liceul Tehnologic Economic N. Iorga Pascani., coordonat de catre prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina.

– Premiul III, Firma de exercitiu Marisco SRL reprezentata de  elevul Moraru George cl. a XI a G la competitia Business Plan, coordonat de catre prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina.

-Premiul III-sectiunea Tranzactii-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina la Targul regional al firmelor de exercitiu  cu participare internationala , editia a VI a organizat de catre Liceul Tehnologic Economic N. Iorga Pascani.

– Premiul III-sectiunea PPT-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina la Targul regional al firmelor de exercitiu  cu participare internationala , editia a VI a organizat de catre Liceul Tehnologic Economic N. Iorga Pascani.

– Premiul III-sectiunea Tranzactii-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza judeteana a Concursului Judetean  Elevii antreprenorii secolului XXI, editia 2019, inscris in Calendarul Activitatilor educative judetene CAEJ 2019 la pozitia 142, domeniul tehnic

– Premiul III-sectiunea Materiale promotionale-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza judeteana a Concursului Judetean  Elevii antreprenorii secolului XXI, editia 2019, inscris in Calendarul Activitatilor educative judetene CAEJ 2019 la pozitia 142, domeniul tehnic

– Premiul III-sectiunea Stand-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza judeteana a Concursului Judetean  Elevii antreprenorii secolului XXI, editia 2019, inscris in Calendarul Activitatilor educative judetene CAEJ 2019 la pozitia 142, domeniul tehnic

-Mentiune-sectiunea Imaginea firmei-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza judeteana a Concursului Judetean  Elevii antreprenorii secolului XXI, editia 2019, inscris in Calendarul Activitatilor educative judetene CAEJ 2019 la pozitia 142, domeniul tehnic

-Mentiune-sectiunea Spot Publicitar-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza judeteana a Concursului Judetean  Elevii antreprenorii secolului XXI, editia 2019, inscris in Calendarul Activitatilor educative judetene CAEJ 2019 la pozitia 142, domeniul ethnic

– Mentiune-sectiunea Cel mai bun negociator-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza judeteana a Concursului Judetean  Elevii antreprenorii secolului XXI, editia 2019, inscris in Calendarul Activitatilor educative judetene CAEJ 2019 la pozitia 142, domeniul ethnic

– Mentiune-sectiunea Catalog-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza judeteana a Concursului Judetean  Elevii antreprenorii secolului XXI, editia 2019, inscris in Calendarul Activitatilor educative judetene CAEJ 2019 la pozitia 142, domeniul tehnic

 

LIMBA ENGLEZA

 

Concurs Spoken English, secțiunea “Impromptu Speech”, s-au obţinut următoarele premii:

Concursul de creaţie literară în limbi străine- ATELIER 2018, Scrisoare de pe front, activitate cuprinsă în Festivalul Internaţional al Educaţiei, Iaşi 2017 :

Concursul “Valenţe europene în educaţie

Concursul de Limba Engleză pentru licee cu profil tehnologic şi vocational Spoken English

Prof. Bârlădeanu Alina

– secţiunea Prepared Speech: Dorneanu Rareş (clasa a X-a E): premiul I;

Petraru Cristina (clasa a XI-a I): premiul I;

Croitoru Norocel-Cristian (clasa a XI-a I): premiul II;

Turcu Robert (clasa a X-a H): premiul II;

Macovei Theodor-Raul (clasa a XI-a I): premiul III.

– secţiunea Impromptu: Andruseac Teodor-Răzvan (clasa a IX-a D): premiul I;

Neculai Ovănescu Călin-George (clasa a IX-a D): premiul II;

Popa Victor (clasa a IX-a D): premiul II.

Cântec, joc şi voie bună, obţinând următoarele premii:

– secţiunea Interpretarea unui cântec popular : Rădeanu Ecaterina (clasa a XI-a I): premiul II;

Băcăoanu Cosmina/ Pomârleanu Rareş (clasa a X-a G): premiul III;

Zahariuc Măriuca (clasa a X-a H): premiul III.

– secţiunea Desen : Tîrnovanu Daiana (clasa a X-a E): premiul II.

Concursul de creaţie literară în limba engleză Winter Wonderland,

Petrovici Andreea (clasa a X-a E)   premiul I

Macovei Ioana (clasa a XI-a I) Menţiune .

 

Concursul Interjudeţean “Mărţişorul în Moldova

– Ciopeică Dumitra ( clasa a X-a B) : premiul I (secţiunea Şnururi de Mărţişoare);

– Curararu Cosmina (clasa a X-a B): premiul III (secţiunea Felicitări);

– Sandu Ancuţa (clasa a XII-a D): premiul III (secţiunea Felicitări);

– Gălbău Iulia- Brânduşa (clasa a XI-a I): premiul I (secţiunea Mărţişoare);

– Ţurcanu Diana (clasa a X-a E): premiul III (secţiunea Mărţişoare);

– Tagarcea Ema (clasa a X-a E): premiul III (secţiunea Mărţişoare

Concursul Naţional “Mărţişorul- Tradiţie şi Simbol”

– Macovei Ioana (clasa a XI-a I): premiul I (secţiunea Mărţişoare literare);

– Bitiuşcă Alina (clasa a X-a B): premiul II (secţiunea Mărţişoare literare);

– Burloiu Oana (clasa a X-a H): premiul III (secţiunea Mărţişoare);

– Ciobanu Ioana (clasa a X-a G): menţiune (secţiunea Mărţişoare).

Concursul de Limbă engleză pentru licee cu profil tehnologic şi vocational

– Petraru Cristina-Gabriela (clasa a XI-a I) – menţiune;

– Turcu Robert (clasa a X-a H) – menţiune;

– Mandache Alexandru (clasa a IX-a D) – menţiune.

Olimpiada de limba engleză

Neculai Ovănescu Călin-George (clasa a IX-a D).mentiune

Concursul Creative Writing

– Petraru Cristina (clasa a XI-a I) – premiul I;

– Mandache Alexandru (clasa a IX-a D) – premiul III.

Concursul Judeţean Folclorul- oglinda spiritualităţii româneşti

– Aştefănoaiei Emilia (clasa a IX-a C) – premiul I, secţiunea Măşti tradiţionale;

– Balan Ioana Emilia (clasa a X-a G) – premiul I, secţiunea Măşti tradiţionale;

– Dulceanu Mihai (clasa a X-a G) – premiul I, sectiunea Mărţişoare.

Concursul Naţional de Artă Fotografică “Trasee în alb-negru şi color”

– Toader Alexandra (clasa a XII-a A): premiul I (secţiunea Portret 15-18 ani);

– Chiriac Bianca (clasa a X-a E): premiul I (secţiunea Peisaj color 15-18 ani);

– Chiriac Bianca (clasa a X-a E): premiul II (secţiunea Trucaje color15-18 ani);

– Sârbu Ana (clasa a X-a E): premiul III (secţiunea Trucaje color 15-18 ani);

– Toader Alexandra (clasa a XII-a A): premiul I (secţiunea Compoziţie color15-18 ani);

– Andriescu Antonia (clasa a X-a E): premiul II (secţiunea Compoziţie color15-18 ani);

– Dorneanu Denisa (clasa a X-a E): premiul II (secţiunea Compoziţie color15-18 ani);

– Strugaru Simona (clasa a X-a E): menţune (secţiunea Compoziţie color15-18 ani).

Concursul Naţional “Viitorul este verde”

– Petrovici Andreea (clasa a X-a E): premiul II (secţiunea Referate);

– Ţurcanu Diana (clasa a X-a E): premiul II (secţiunea Obiecte din material reciclate);

– Tagarcea Ema (clasa a X-a E): premiul II (secţiunea Obiecte din material reciclate).

Concursul de creaţie literară în limbi străine- ATELIER 2019, Aventuri pisiceşti

– Petraru Cristina (clasa a XI-a I) – premiul I- secţiunea Limba engleză;

– Mandache Alexandru (clasa a IX-a D) – premiu special- secţiunea Limba engleză;

– Macovei Ioana (clasa a XI-a I) – premiul III- secţiunea Limba română .

Concursul Literar Interjudeţean Valentina Scrumeda

Premiul de excelenţă eleva Damian Melania din clasa a IX-a D.

Festivalul Judeţean de Folclor Cătălin Pop

premiul II la secţiunea Solişti vocali.

 prof Curteza Oana a participat cu elevi din clasele a 9a, a 11a si a 12a la concursul “Spoken English” organizat de MATE (Asociația Profesorilor de Limba Engleză din Moldova) , unde a obţinut următoarele premii:

– Balan Rares Ionut, clasa XII – premiul 1 (prepared speech);

– Lucasenco Catalina, clasa XII – premiul 3 (prepared speech);

– Nica Cristina Maria, clasa XII – premiul 3 (prepared speech);

– Pecingină Ioana, clasa XI – premiul 3 (prepared speech);

– Măriuță a Nikolaos , clasa IX – premiul 1 (impromptu).

La etapa locală și județeană a concursului de limba engleză pentru licee cu profil tehnologic și vocațional, unde elevii doamnei profesor Curteza au obținut următoarele rezultate :

– Măriuță Nikolaos, clasa a 9a, premiul II (etapa județeană) ;

– Aștefănoae Ionel-Roberto, clasa a 9a, premiul II (etapa județeană) ;

– Pecingină Ioana, clasa a 11a, premiul III (etapa județeană).

prof Milea Iuliana

Pricop Anastasia, din clasa a Xa C,-menţiune la concursul judeţean de limba engleză.

 prof Luca Crina a  participat la concursul interjudețean ,,N.I.Popa” în calitate de îndrumător al elevilor:

– Climente Matei și Juncă Ion –clasa a IX-a F ( premiul I );

– Borș Valentin -clasa a X-a C ( premiul II );

– Gugulică George -clasa a XI-a F (mențiune).

La concursul Literar Interjudeţean Valentina Scrumeda” , doamna profesor Luca a obţinut Mențiune cu eleva Tomescu Mihaela din clasa a IX-a F (secţiunea Recitare).

prof Gorban Maria  la concursurile de limbă franceză demonstrează interesul și motivația implicării în demersuri interdisciplinare cu accente informale sau non-formale de învățare:

 

Concursul Regional Multilingvistic Turnul Babel (16 aprilie 2019):

– Aștefănoae Roberto (clasa a IX-a I) – Mențiune;

– Avădănii Mihai(clasa a X-a E)- Mențiune.

Concursul regional de limbă franceză N.I.Popa (14 mai 2019):

– Butnaru Alexandra (clasa a IX-a A) – Mențiune;

Dumitrache Valentina Georgiana (clasa a IX-a B) – Mențiune;

Pascariu Sandra (clasa a X-a A) – Mențiune.

Concursul județean Le printemps m’inspire (17 mai 2019):

Cotea Cătălina Luiza (clasa a X-a I) – Mențiune.

Premiul I – Gligor Ana (clasa a X-a G), Concursul Regional de Limba Franceză „N. I. Popa”, organizat de ISJ Iași (mai 2019)

– Premiul II – Chetrari Veronica (clasa a XII-a B), Concursul Regional de Limba Franceză „N. I. Popa”, organizat de ISJ Iași (mai 2019)

– Premiul II – Olaru Adnana (clasa a XII-a D), Concursul Regional „N. I. Popa” de Limba Franceză, organizat de ISJ Iași (mai 2019)

– Premiul II –  Moraru Teodora (clasa a XI-a I), Concursul Interjudețean Jeu par le français, Secțiunea Interpretare dramatică, organizat de ISJ Iași  și ARPF (mai 2019)

– Mențiune – Blejușcă Georgiana (clasa a XI-a I), Concursul Regional de Limba Franceză „N. I. Popa”, organizat de ISJ Iași (mai 2019).

 

RELIGIE

 

 

Olimpiada de religie

Astefanoaie Alexandra Emilia-a IX a C-Premiul I- prof.Budeanu Asandulesei Maria

Nastasa Daniela Costina a XII a D-Premiul  I -prof.Budeanu Asandulesei Maria

Cotin Mihai- a X a I-Mentiune- prof.Budeanu Asandulesei Maria

Cretu C-tin- a IX a F-Mentiune- prof.Budeanu Asandulesei Maria

 

MATEMATICA

 

 

  • Concursul Național de Matematică Aplicată „ Adolf Haimovici ” 2019
  • Faza județeană- Rezultate :
  • Profesor îndrumător Andone Emanuel
  • VORNICU ANDREI  (clasa a IX-a  ) – mențiune
  • Profesor îndrumător Barcan Magdalena
  • ANDREI DENISA IULIA (clasa a X-a F ) – mențiune
  • CUZUB BARBU IRINA PETRONELA(clasa a XII-a J ) – mențiune
  • Profesor îndrumător Buzac Tamara
  • ANDRONIC CLAUDIU (clasa a X-a H) – premiul I
  • JOROVEANU ANCUȚA MĂDĂLINA (clasa a X-a I ) – mențiune
  • IVAN ALEXANDRA (clasa a XII-a I ) – mențiune
  • Profesor îndrumător Dogărescu Veronica
  • BOCAN ALEXANDRA (clasa a XI-a C ) – mențiune
  • CHETRARI VERONICA (clasa a XII-a B)  – premiul II
  • Profesor îndrumător Teșcanu Petronela
  • BLAGA EDUARD GABRIEL (clasa a XI-a B ) – mențiune
  • TEODORESCU ION PETRONEL (clasa a XI-a B) – mențiune
  • MORIANU GEORGE NARCIS(clasa a XI-a H) – mențiune
  • CHIRILĂ ELENA DUMITRIȚA(clasa a XII-a C) – mențiune
  • NEGRUȚI ROXANA (clasa a XII-a C) – mențiune
  • Faza națională
  • Participanți:

Profesor îndrumător Buzac Tamara

  • Andronic Claudiu Dumitru (clasa a X-a H )
  • Rezultate
  • Andronic Claudiu Dumitru (clasa a X-a H )- mențiune (profesor îndrumător Buzac Tamara)
  • Concursul Școlar Judeţean de Științe Aplicate_2019 , unde următorii elevi au avut rezultate deosebite obținând:

Profesor îndrumător Buzac Tamara:

  • Juncă Ion ( a IX-a F )-premiul II

Profesor îndrumător Dogărescu Veronica:

  • Țurcanu Olivia ( a IX-a C )-premiul III

Profesor îndrumător Teșcanu Petronela:

  • Todorov Ecaterina (a IX-aE ) – mențiune
  • Daniliuc Alexandra (a IX-a E) – mențiune
  • Toma Mădălina (a X-a G) – mențiune
  • Băcăoanu Cosmina (a X-a G) – mențiune
  • Grigoraș Bianca (a X-a G) – mențiune
  • Elevii pregătiți de profesor Lupuleasa Daniela au obținut premiul al III-lea la faza județeană a Concursului “Științe socio-umane în dimensiune virtuală”.

 

 

DISCIPLINE SOCIO UMANE

 

 

Olimpiada Socio umane

CONCURSUL  judetean – ALEGE SA CONTEZI ! – organizator –  Colegiul National  – Iasi

Dezbatere academica

CONCURSUL judetean – MODELE PENTRU MILENIUL III – organizator – Liceul Tehnologic Virgil Madgearu – Iasi

SESIUNEA JUDETEANA DE COMUNICARI STIINTIFICE ALE ELEVILOR – organizator – Colegiul de Informatica Grigore C. Moisil – Iasi

 

ISTORIE

OLIMPIADA DE ISTORIE

Coteu Mihai- Premiul III-Prof.Ilie Eliza

Gugulica George-Mentiune-Prof.Ilie Eliza

CONCURSUL ALEGE SA CONTEZI

Lucasenco Catalina-a XII a C- Premiul I-sectiunea PPT-Prof.Ilie Eliza

CONCURSUL A.D. XENOPOL

Gugulica George-Premiul I-Prof.Ilie Eliza

Condurachi Cosmin-Premiul II-Prof.Ilie Eliza

Coteu Mihai- Premiul II-Prof.Ilie Eliza

Loseanu Andrei-Premiul III-Prof.Ilie Eliza

 

BIOLOGIE

 

 

CONCURS JUDETEAN GRIGORE ANTIPA

Turcanu Olivia-IX C-Premiul I-Prof. Ungureanu Alice

Todorov Ecaterina-IX E-Premiul III-Prof. Ungureanu Alice

Pricop C-tin-IX H-Premiul III-Prof. Ungureanu Alice

Junca Ioan-IX F-Premiul III-Prof. Ungureanu Alice

Zelinschi Dinu–IX H-Mentiune-Prof. Ungureanu Alice

 

GEOGRAFIE

 

 

OLIMPIADA DE GEOGRAFIE

Lucasenco Catalina-a XII a C-Mentiune-Prof. Mastaleru C-tin

CONCURS DE GEOGRAFIE GRIGORE COBALCESCU

Apetroaie Ana Maria-a XII a E-Premiul I-Prof. Mastaleru C-tin

Curbatov Andrei -a X a A- Premiul I-Prof. Mastaleru C-tin

Ciubotaru Florin-a X a A- Premiul I-Prof. Mastaleru C-tin

Danila Daniel Iustin -a X a C- Premiul II-Prof. Mastaleru C-tin

Lucasenco Catalina-a XII a C- Premiul III-Prof. Mastaleru C-tin

Dascalu Robert-a X a- Premiul III-Prof.Vasiliu Ana

 

LIMBA SI LITERATURA ROMANA

 

 

CONCURSUL JUDETEAN “O MASCA RADE,ALTA PLANGE”

Tomescu Mihaela-a-IX a- Premiul III-Prof.Nastuta Iolanda

 

ETAPA REGIONALA

TARGUL FIRMELOR DE EXERCITIU

 

 

ETAPA REGIONALA

– Premiul I-sectiunea Tranzactii-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza regionala a Targului regional al firmelor de exercitiu Pasi spre succes,cu participare nationala, editia a VI a, Iasi 2019, inscris in CAER 2019,pozitia 1484, domeniul tehnic

– Premiul I-sectiunea Site-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza regionala a Targului regional al firmelor de exercitiu Pasi spre succes,cu participare nationala, editia a VI a, Iasi 2019, inscris in CAER 2019,pozitia 1484, domeniul tehnic

Premiul II-sectiunea Catalog-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza regionala a Targului regional al firmelor de exercitiu Pasi spre succes,cu participare nationala, editia a VI a, Iasi 2019, inscris in CAER 2019,pozitia 1484, domeniul tehnic

Premiul III-sectiunea Stand-Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza regionala a Targului regional al firmelor de exercitiu Pasi spre succes,cu participare nationala, editia a VI a, Iasi 2019, inscris in CAER 2019,pozitia 1484, domeniul tehnic

Mentiune-sectiunea Materiale promotionale –Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza regionala a Targului regional al firmelor de exercitiu Pasi spre succes,cu participare nationala, editia a VI a, Iasi 2019, inscris in CAER 2019,pozitia 1484, domeniul tehnic

Premiul special- sectiunea Prezentare FE-RO –Firma de exercitiu Marisco SRL, coordonatori prof.Cucu Luminita si Ciobanu Crina care a participat la faza regionala a Targului regional al firmelor de exercitiu Pasi spre succes,cu participare nationala, editia a VI a, Iasi 2019, inscris in CAER 2019,pozitia 1484, domeniul tehnic

calificare la etapa nationala a concursului de idei de afaceri, organizat de catre Junior Achievement, editia 2019, cu echipa formata din elevi de la clasa a IX a  E

FAZA INTERJUDETEANA

-Premiul IManea Diana-a IX a E- Concursul interjudetean Copilaria-magie si culoare inscris in CAERI nr 3016/2019 coordonator prof.Cucu Luminita

-Premiul IMeclea Ingrid Maria-a XII a G- Concursul interjudetean Copilaria-magie si culoare inscris in CAERI nr 3016/2019 coordonator prof.Cucu Luminita

 

 

                              Traseul absolvenților în perioada 2012-2019

 

 

Anul scolar Total absolventi Studenti/

procentaj

Inscrisi la

scoli postliceale

Angajati Plecati la munca

in strainatate

Șomeri Alte situatii
2012-2013 230 167/ 72,60% 9 7 4 16 27
2013-2014 205 147 / 71,70% 7 11 13 2 25
2014-2015 318 211 / 66,35% 16 35 12 6 38
2015-2016 261 196/ 75,09% 17 13 8 5 22
2016-2017 270 204/ 75,55% 17 12 15 12 10
2017-2018 250 181   72,40% 19 23 11 2 14
2018-2019 275 195   70,90% 9 27 10 24