Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Târgul Național al Firmelor de exercițiu
"Pași spre succes"

Colegiul Economic Administrativ Iași

Competențele antreprenoriale care se dobȃndesc pe parcursul anilor de liceu pot fi cel mai ușor evidențiate prin activități practice. Din acest motiv, orice participare a elevilor la evenimente care permit contactul direct cu mediul de afaceri este deosebit de benefică pentru dezvoltarea acestor competenţe. Dezvoltarea spiritului de echipă, efectuarea de tranzacții și competențele de comunicare se pot exersa cu succes numai în cadrul unui târg al firmelor de exerciţiu, deoarece numai în acest cadru pot fi întâlniţi parteneri de afaceri, elevii fiind puși în situația de a lua decizii, de a comunica și de a negocia.

Tȃrgul firmelor de exercițiu ”Pași spre succes” se organizează începând cu anul școlar 2014 – 2015 și constă în exersarea competențelor antreprenoriale sub forma a 8 secțiuni de concurs, respectiv:

Secțiunea 1 - Prezentarea firmei de exercițiu în limba romȃnă
Sectiunea 2 - Prezentarea firmei de exercițiu în limba engleză
Secțiunea 3 - Stand
Secțiunea 4 - Materiale publicitare
Secțiunea 5 - Catalog
Secțiunea 6 - Site
Secțiunea 7 - Spot publicitar
Secțiunea 8 – Tranzacții